FAQ
Zobacz informacje i odpowiedzi na najbardziej popularne tematy i pytania związane ze schodami drewnianymi, schodami dywanowymi oraz ich montażem. Dzięki nim poruszanie się w świecie schodów z litego drewna będzie znacznie łatwiejsze.
Zapraszamy do zapoznania się z zagadnieniami z zakresu:
- pielęgnacji schodów drewnianych – bardzo ważnej dla utrzymania świetnego stanu schodów z naturalnego surowca jakim jest drewno,
- słownictwa stosowanego w stolarce schodowej – które ułatwi zrozumienie stolarskich pojęć oraz wybór najlepszego rozwiązania technicznego,
- zasad użytkowania schodów drewnianych – by służyły i cieszyły oko jak najdłużej.
- Przed montażem drewna należy zakończyć etap prac mokrych.
Drewno jako naturalny materiał jest wrażliwe na działanie wilgoci, której nie brakuje podczas tynkowania czy klejenia płytek. Istnieje niebezpieczeństwo, że drewno zacznie pracować, czyli chłonąć i oddawać nadmiar wilgoci
- Przed montażem drewna należy utrzymywać w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.
Na potrzeby montażu schodów drewnianych wilgotność nie może przekraczać 2% dla podłoży cementowych oraz 0,5% dla anhydrytowych. W zależności od warunków panujących
w pomieszczeniach, wylewka o gr. 12cm może schnąć od 2 nawet do 4 miesięcy.
- Po montażu drewna należy utrzymywać odpowiednie warunki otoczenia.
Zarówno w czasie montażu schodów, jak i po, w pomieszczeniu gdzie są schody powinna być utrzymywana odpowiednia temperatura oraz wilgotność. W domu powinna panować wilgotność powietrza w granicach 45% – 65% oraz temperatura w zakresie 18 do 22oC.
- Ściany do montażu schodów powinny być w stanie surowym: bez płytek, bez tapet, przed tynkowaniem i malowaniem.
Montażu schodów drewnianych polega na wkuwaniu i przymocowaniu elementów stalowych
w ścianę i strop do których zostaną kolejno przymocowane schody
- Należy zwracać uwagę na to, by nie dochodziło do długotrwałego zalania powierzchni schodów. W razie ewentualnego zachlapania, warto jak najszybciej usunąć mokrą plamę za pomocą czystej ściereczki.
Trzymając się powyższych wytycznych, będziecie mogli cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych schodów przez długie lata.
Schody policzkowe są konstrukcją samonośną i nie wymagają podparcia żelbetowego czy stalowej ramy. W konstrukcji policzkowej głównym elementem nośnym schodów są policzki, czyli belki, pomiędzy którymi umieszcza się stopnie. Są one mocowane do podłogi i stropu czyli opierają się one na podłodze, a także na końcu biegu. Dzięki temu schody policzkowe mogą być również wolnostojące.
Jeśli zdecydowałeś się na schody policzkowe, w porównaniu do schodów dywanowych samonośnych są prostsze w konstrukcji. Przez to są bardzo powszechnym rozwiązaniem.
Z definicji są to schody wpuszczone. Ten rodzaj schodów składa się bowiem z dwóch belek-policzków i stopni, które są do nich zamocowane. Dzięki temu dodatkowe mocowanie do ściany nie jest konieczne. Najczęściej policzki umieszcza się na zewnątrz stopni ale mogą one też być mocowane pod nimi – wówczas linia schodów jest bardziej nowoczesna.
W bardziej nowoczesnych konstrukcjach stopnie są oparte o belki, a same belki nieco się przycina. Co istotne,.
Schody policzkowe mogą występować w różnych kształtach. Mogą być zabiegowe, z podestem czyli z tzw. półpiętrem a nawet gięte.
Grubość i kolorystyka policzków również może być dowolnie dobierana w zależności od stylu wnętrza. Przykładowo naturalne schody dębowe można połączyć z malowanym na biało lub czarno policzkiem a całość będzie ciekawsza. Wszystko zależy od wyobraźni Klienta.
Schody samonośne dywanowe są wyborem kompromisowym pomiędzy zajmowaną powierzchnią, wygodą użytkowania oraz nowoczesnym designem i bezpieczeństwem.
Wyglądem przypominają rozłożony dywan, stąd ich potoczna nazwa. Składają się wyłącznie ze stopni i podstopnic, nie posiadając podbudowy i tzw. policzków. Schody dywanowe samonośne mocowane są specjalnymi stalowymi mocowaniami bezpośrednio do konstrukcji domu, stropu i ścian.
Decydując się na schody dywanowe, oszczędzamy od spodu miejsce, dzięki czemu mamy pod nimi sporo przestrzeni do zagospodarowania chociażby na szafki czy schowek.
Pierwsze schody dywanowe pojawiły się na naszym kontynencie całkiem niedawno, bo na początku XXI w. Z pewnością swoją obecność zawdzięczają trendom przy projektowaniu wnętrz stawiających na prostotę i komfort.
Schody dywanowe samonośne wydają się niezwykle delikatne, ale są w stanie utrzymać ciężar podobny do standardowych rozwiązań. Zapewniają odpowiednią stabilność i bezpieczeństwo, a przy tym są bardzo atrakcyjne wizualnie.
Schody dywanowe samonośne to idealne rozwiązanie dla osób lubiących nowoczesne aranżacje jak i minimalistyczne, nie narzucające swojego stylu wystroje.
Schody drewniane są inwestycją. To element wnętrza który zostanie z nami na lata. Musi więc odpowiadać nie tylko na nasze potrzeby estetyczne ale również spełniać zadania funkcjonalne.
Dlatego wybierając schody drewniane, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Przede wszystkim chcąc zaoszczędzić miejsce, warto zdecydować się na konstrukcję łamaną bądź krętą czyli tzw. schody jedno- lub 2-zabiegowe. Prosty, za krótki stelaż sprawi bowiem, że schody będą zbyt strome, a poruszanie się po nich niebezpieczne. Przy dużych schodach zabiegowych proponujemy również „spocznik” czyli platformę spoczynkową między zmianą biegów.
Mając małe dzieci, należy pamiętać o odpowiedniej balustradzie, dzięki której zminimalizujemy ryzyko spadnięcia ze schodów.
Im mniejsze pomieszczenie, tym więcej uwagi należy poświęcić na jego umiejętną aranżację. Wybór odpowiedniego modelu schodów jest tutaj kluczowy. W takim przypadku szklana balustrada optycznie nada lekkości całości konstrukcji, nie będzie również optycznie zajmować miejsca.
Gdy ze schodów korzystamy często, prowadzą na przykład do pomieszczeń sypialnych, warto przede wszystkim pomyśleć o modelach, które będą nie tylko designerskie, ale także – wygodne w codziennym użytkowaniu.
Naszym Klientom zawsze chętnie służymy radą i doświadczeniem, w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiednich schodów drewnianych.
Podświetlane schody zwiększają bezpieczeństwa domowników, to także piękny efekt estetyczny w mieszkaniu. Akcent świetlny stanowi ozdobę schodów i wnętrza.
Oświetlenie górne nie zawsze odpowiednio rzuca światło na schody wewnętrzne. Niekiedy część schodów tonie w cieniu. Jeśli wchodząc mamy światło za plecami, sami zasłaniamy sobie stopnie. Wówczas warto zdecydować się na oświetlenie schodów, które rozjaśni ciąg komunikacyjny w mieszkaniu ułatwiając drogę, szczególnie gdy mieszkańcami są osoby starsze lub dzieci.
Podświetlane schody – jakich lamp i opraw najlepiej użyć?
Do oświetlenia schodów szczególnie dobrze sprawdzają się lampy led. Schody wewnętrzne należy podświetlić światłem rozproszonym, stonowanym i niezbyt intensywnym.
Podświetlenie schodów nie powinno być zbyt intensywne, aby nie oślepiać osoby wchodzącej. Schody podświetlane ledami nie oślepiają osoby wchodzącej.
Istnieje wiele możliwości w kwestii wyboru miejsca montażu oświetlenia schodów. Listwy LED można zamontować na wzdłuż schodów, pod pochwytem balustrady schodowej lub w stopniach. Kwestię zostawiamy do decyzji Klienta.
Wybierając schody do wnętrz należy pamiętać nie tylko o konstrukcji i stopniach, ale także o wyborze pasujących balustrady i poręczy.
Gdy zależy nam na utrzymaniu nowoczesnego, minimalistycznego stylu, a jednocześnie – nie chcemy decydować się na szklane elementy, warto zwrócić uwagę na balustradę ze stalowymi tralkami, które można pomalować proszkowo na dowolny kolor. Stanowią duże urozmaicenie, nadając wnętrzu niecodzienny charakter. Dodatkowo są łatwe w pielęgnacji. Takie poręcze to bardzo funkcjonalny element aranżacji i niezwykle wygodny w codziennym użytkowaniu.
Idealnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach będzie zastosowanie szklanej balustrady, dzięki której użytkowanie schodów będzie bardziej komfortowe, a samo wnętrze – stanie się jaśniejsze i bardziej przestronne. Dla dodatkowej asekuracji proponujemy pochwyty drewniane dopasowane do schodów lub kolorystycznie do wnętrza.
Balustrada szklana, jest mało widoczna, zapewnia bezpieczeństwo, a dzięki temu, że jest przezroczysta, wnętrze będzie jaśniejsze i optycznie przestronniejsze. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie niezależnie od wybranej stylistyki wnętrza. Dodatkowo zawsze stosujemy szkło bezpieczne klejone czyli laminowane i hartowane.
WYJĄTKOWA WARTOŚĆ DREWNA Z CERTYFIKATEM FSC
Nasza firma posiada certyfikat FSC®, czyli Forest Stewardship Council. Postępowanie zgodnie z wytycznymi FSC® pozwala pozyskać drewno nie naruszając przy tym bogactw biologicznych i struktury lasów.
Drewno od zawsze jest cennym materiałem.
Drzewo, wbrew temu co twierdzą niektórzy, żyje nawet kilkaset lat i z wiekiem zyskuje tylko na wartości. Dlatego drewno w naszej produkcji pochodzi jedynie z certyfikowanych źródeł.
MY wiemy, że zrównoważona gospodarka leśna to gospodarowanie lasami i obszarami leśnymi oraz ich użytkowanie w sposób i w stopniu, który utrzymuje ich różnorodność biologiczną, produktywność, zdolność do regeneracji, zdrowotność i potencjał do spełniania, teraz i w przyszłości, ich właściwych funkcji ekologicznych, gospodarczych i społecznych na szczeblu lokalnym, krajowym i ogólnoświatowym.
MONTAŻ SCHODÓW DREWNIANYCH
- Przed montażem drewnianych schodów należy zakończyć etap prac mokrych.
- Przed montażem drewnianych schodów należy utrzymywać w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.
- Po montażu drewnianych schodów bardzo ważne należy utrzymywać odpowiednie warunki otoczenia.
We wnętrzach z drewnem nigdy nie należy zapominać o zachowaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności, a także zwracać uwagę na to, by nie dochodziło do długotrwałego zalania powierzchni podłóg czy schodów.
Z CZEGO SKŁADAJĄ się SCHODY – MAŁY SŁOWNICZEK:
- BIEG – nachylona część schodów; ta, po której wchodzimy, składająca się ze stopni i biegnąca w jednym kierunku
- PODNIEBIENIE – spodnia część biegu,
- SPOCZNIK – pozioma płyta na półpiętrze, można dzięki niej zmienić bieg schodów,
- PODEST – taka sama płyta jak spocznik, ale umieszczona na piętrze,
- STOPNICA – pozioma część stopnia, na której stawiamy stopę, poruszając się po schodach,
- PODSTOPNICA – pionowa część stopnia; jeśli jej nie ma – schody są ażurowe,
- POLICZEK/ WANG – boczna belka biegu.
WAŻNE PODSTAWY PIELĘGNACJI SCHODÓW DREWNIANYCH
Pielęgnacja drewnianych powierzchni schodów to bardzo ważny zbieg, który pozwoli na „zatrzymanie czasu” i zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników zewnętrznych.
Należy przestrzegać kilku prostych zaleceń:
- usuwanie kurzu powinno być wykonane na sucho lub w miarę potrzeb na mokro z lekko wilgotną ścierką lub za pomocą zwilżonego mopa,
- do pielęgnacji drewnianych powierzchni stosować tylko środki przeznaczone do drewna,
- zabrudzenia na drewnianych powierzchniach należy usuwać jak najszybciej po ich powstaniu oraz regularnie systematycznie kurz,
- nie należy używać mopów bardzo mokrych oraz parowych,
- powierzchnie olejowane należy regularnie konserwować.
Trzymając się powyższych wytycznych, będziecie mogli cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych podłóg i schodów przez długie lata nie tylko Wy, ale i kolejne pokolenia!